Ćwiczenia

Rudymenty perkusyjne to podstawowy zestaw ćwiczeń rytmicznych (wprawek) na werbel służący do poprawnego wykonywania utworów na małym bębnie (werblu). Rudymenty rozróżnia się w kontekście historycznym tj. w zależności od szkoły, z jakiej pochodzą. Każdy autor odpowiedzialny za opracowanie instruktażowe bądź podręcznikowe systematyzował je w inny sposób. W XIX wieku dominował styl zróżnicowany. Współczesne zorganizowanie tych grup rytmicznych przypadło organizacjom takim jak NARD (Essential Rudiments) oraz Percussive Arts Society (40 International Drum Rudiments). Znane są również opracowania o nazwie Swiss & Scottish Rudiments. 

Podstawowe ćwiczenie z grupy rudymentów to tak zwane single stroke roll, double stroke roll oraz ćwiczenia z grupy tak zwanych paradiddle. 

Single stroke roll charakteryzują się uderzeniami w kolejności rąk: P (prawa) L (lewa) P  L  oraz LPLP

Double stroke roll: PPLLPPLL lub LLPPLLPP

Paradiddle jako podstawowy tj: PLPPLPLL lub LPLLPLPP.

Wszystkie powyższe ćwiczenia wymagają także odpowiedniego ustawienia aparatu gry. Ćwiczenia z grupy double stroke oraz paradiddle  posiadają także inne figury rytmiczne oraz kolejności rąk. Więcej informacji oraz odpowiedzi na pytania możecie uzyskać pisząc na mojego maila: karoln2@wp.pl